• POP 3

        •      Národný projekt Podpora pomáhajúcich profesií 3 je zameraný na financovanie podporných profesií v školstve, ktorý bude financovaný z nového Programu Slovensko, teda zo zdrojov Európskej únie. Národný projekt pomôže udržať pozície školských podporných tímov, pedagogických asistentov, pomocných vychovávateľov v materských, základných a stredných školách, ako aj školských digitálnych koordinátorov.

          Cieľom nového projektu je stabilizovať pozície, ktoré boli doteraz financované cez rôzne projekty zo zdrojov EÚ. Preberajú sa pozície z národných projektov realizovaných v rámci rezortu školstva (projekty POP a POP II), z národného projektu, ktorý v materských školách realizoval Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity (PRIM II), a projekty pomocných vychovávateľov v materských školách a pedagogických asistentov financovaných z Plánu obnovy a odolnosti SR. Pokračovať bude na školách aj pozícia školského digitálneho koordinátora.

          Projekt je nastavený na postupné preklápanie pozícií do financovania zo štátneho rozpočtu. V rámci štátneho rozpočtu sa plánuje navyšovanie pozícií od 1. 9. 2024 (najmä asistentské pozície) a od 1. 9. 2026 (najmä školské podporné tímy).

               V našej škole vzhľadom na vysoký počet žiakov so ŠVVP venujeme dlhodobo výraznejšiu pozornosť inkluzívnemu vzdelávaniu. Snažíme sa čo najefektívnejšie využívať personálne zdroje pridelené normatívami MŠ SR. Vzhľadom na takmer 70% zastúpenie žiakov zo sociálne-znevýhodneného prostredia disponujeme 2 asistentmi učiteľa. Zároveň máme z normatívov určených pre žiakov so zdravotným znevýhodnením 3,5 zamestnancov, z ktorých je 2,5 AU a 1 sociálny pedagóg, ktorý spolupracuje tak so žiakmi, učiteľmi, ako aj rodičmi žiakov.

          V školskom roku 2023/ 24 sme sa zapojili do projektu POP 3, odkiaľ máme pridelené nasledovné počty:

          • 3 asistenti učiteľa (plný úväzok)
          • 1 špeciálny pedagóg (75 %)
          • 2 školskí digit.koordinátori (spolu na 50 %)

          Spolu títo zamestnanci tvoria tím, ktorých odborne i metodicky usmerňuje školská špeciálna pedagogička. Pravidelne ich  zvoláva na metodické stretnutia.

          Pedagogickí asistenti  i špeciálni pedagógovia sa riadia náplňou práce, majú pričlenených žiakov, ktorým sa denne venujú v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu. Pracujú s nimi počas vyučovania aj individuálne mimo svojich tried.

          Osobitnú pozornosť venujeme dvom žiakom, ktorí majú výrazne obmedzené zrakové vnímanie. Majú priradených pedagogických asistentov, ktorí sa im venujú v intenciách metodík pre žiakov so zdravotným znevýhodnením. Špeciálne pedagogičky realizujú odbornú špeciálno-pedagogickú intervenciu, ako aj prvky z predmetov špeciálno-pedagogickej podpory so žiakmi.

          Pedagogickí asistenti i triedni učitelia absolvovali školenie pre prácu so slabozrakými i nevidiacimi v Levoči. Škola spolupracuje aj s Úniou nevidiacich, od ktorých taktiež dostávame metodickú pomoc. Prostredníctvom sociálnej pomoci sa nám podarilo získať aj mimoriadne dôležité kompenzačné pomôcky pre týchto žiakov (od bielej vodiacej palice, cez  písací Pichtov stroj s Brailovým písmom, až po  ozvučený notebook, kolíčkovú písanku i zvukové hodinky na ruku).

          Škola má aj vysoký počet sluchovopostihnutých žiakov (14). Títo žiaci majú tiež pridelených pedagogických asistentov. 

          V rámci ponúkaných podporných opatrení zo strany MŠ SR i vzhľadom na predpokladaný narastajúci počet pridelených zamestnancov budeme racionálne využívať zdroje pre ďaľšie skvalitnenie a rozšírenie inkluzívneho prostredia školy.